Predstavljamo vam pisce i književnike te njihova djela, koja možete besplatno preuzeti s portala www.digitalne-knjige.com:
———–
Sandra Petrž Sandročka
———–
Bilješka o piscu: Sandra Petrž – biografija iz 2024. godine
Majka, multilateralna umjetnica, spisateljica, pjesnikinja, koreografkinja, glumica, članica ZAMP-a, HUZP-a, tekstopisac, autorica glazbe i pjevačica. Neko vrijeme je radila i kao urednica portala HR NEWS PORTAL.
Trenirala je latinoameričke i standardne plesove i sa 16 godina samostalno vodila plesnu školu i natjecala se u bivšoj Jugoslaviji.
BIBLIOGRAFIJA
Sandra Petrž je do sada izdala 8 samostalnih zbirki proze i poezije od kojih su
2 zbirke(romani) bile predstavljene na Interliberu.
1. 2015.-“SANDROČKA ZLOSTAVLJANA“, izdanje IK „Profil“, (Interliber, 2015.), ispovjedna proza, roman, autobiografija.
2. 2016.-„ISTINA TO SAM JA“, suradnja sa Srbijom, zbirka pjesama za koju je recenziju napisao Bajram Haliti. Za zbirku „Istina to sam ja“ dobila je pjesničku nagradu 1. stupnja Udruženja romskih književnika „Branislava Wajs Papusha“.
3. 2018.- „DUŠA NEDOKUČIVIH SVJETOVA“, zbirka pjesama, izdanje Matica hrvatska, Zaprešić,
4. 2018.-„ISTINITE PRIČE ZLOSTAVLJANIH“, izdanje „Good Book- Libros“ Split, (Interliber2018)., ispovjedna proza, roman.
Novi projekt (po Sandrinoj zamisli) iste tematike obiteljskog nasilja „Istinite priče zlostavljanih“ uz podršku i suradnju pravobraniteljice za ravnopravnost spolova RH Višnje Ljubičić i dr. med. psihijatrice Suzane Večerić koje su napisale osvrt, književnice Rosie Kugli koja je napisala recenziju, Udruge „Djeca Ljubavi“, predsjednice Vesne Gosta te veliku podršku predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović. U toj knjizi sudjelovale su same žrtve koje su uz Sandrino ohrabrenje i podršku odlučile same napisati svoje priče.
5. 2019.-„HVALA“, zbirka pjesama u suradnji s Udrugom umjetnika „Vjekoslav Majer“
6. 2022.-„MADONINE MISLI“, zbirka pjesama, suradnja – Udruga umjetnika „Vjekoslav Majer“ i Grad Zaprešić
7. 2023.-„BESKRAJNO PLAVO“, zbirka pjesama, suradnja – Udruga za promicanje kulture i umjetnosti i kulturnu suradnju u regiji „Kulturosfera“ čiji je predsjednik Milivoj Pašiček, novinar, urednik književnik i Grad Zaprešić.
8. 2024.-,, 100% svoja“, vlastita naklada
Inspirirana genijalnošću Nikole Tesle Sandra Petrž je u ožujku 2019. napisala stihove posvećene Nikoli Tesli i izvela recital na obilježavanju njegovog 163. rođendana u Zagrebu te je napravila međunarodni zbornik posvećen Nikoli Tesli i tako odala počast genijalcu prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
U suradnji s Udrugom „Kulturosfera“, gsp. Milivoj Pašiček i Udrugom umjetnika „Vjekoslav Majer“ projekt posvećen Tesli dobio je još bolju dimenziju i tim činom Sandra Petrž postala je idejna začetnica i glavna urednica Međunarodnog zbornika posvećenog Nikoli Tesli i u tom projektu posvećenog Nikoli Tesli Sandra Petrž dobila je pismo podrške iz Ureda Predsjednice RH. Međunarodni zbornik posvećen Nikoli Tesli izašao je 2021. i nosi naziv „Kroz snove do svjetlosti“.
Sandra je napisala i desetak recenzija za knjige raznim pjesnikinjama.
E-mail: shadowofsoul57@gmail.com
———–
Knjige objavljene i dostupne na portalu digitalne-knjige.com:
“Sandročka zlostavljana“; digitalne-knjige.com 2024.
http://www.digitalne-knjige.com/petrz.php
———
Sandročka zlostavljana – Sandra Petrž
Književni aspekt
Sandra nam je poklonila svoju životnu ispovijest koja se kvalificira kao priručnik samopomoći i programski tekst za oslobođenje žena koje su uhvaćene u zamku nasilnih veza i brakova.
Autorica je pripovjedačica i glavna junakinja ovog dinamičnog i zanimljivog teksta koji se čita u jednom dahu jer je Sandra toliko u tekstu tako intenzivno da ne možete prekinuti čitanje i ne možete je ostaviti samu u strašnim okolnostima potpune sudbinske izdaje koja dominira prvim dvijema trećinama autobiografije. Morate ostati s tekstom i sa Sandrom do kraja do oslobođenja, do sreće, i konačno do ljubavi.
Sandrine rečenice su snažni iskazi sabijene energije i osjećaja kojima jasno, kao sigurnim potezima ekspresionističkog kista, slika situacije svoje patnje odrastanja, razvoja i mladih godina.
Iskrena, otvorena i direktna Sandra eksplicira svoju motivaciju i svrhu predstavljanja svoje osobne patnje javnosti označivši svoje pisanje kao način samoprepoznavanja i samopotvrđivanja. Živom, autentičnom pričom ona identificira svoju prošlost i pronalazi svoj identitet.
Terapijski aspekt
Od početka Sandra govori da je njeno pisanje njena potraga za iscjeljenjem i srećom. U duhu testimoni metode Sandra piše o životnim okolnostima koje su nju, lijepu, pametnu i talentiranu djevojčicu dovele do toga da bude žrtva. Kao svaka žrtva ona se od početka osjeća kriva za sve što joj se događa jer:
„..sam u prošlom životu bila očito jako zločesta pa u ovom životu moram malo i patiti.“
Ritam sekcija teksta je presto: nema odugovlačenja u ispovjesti, Sandra mora, mora odmah početi sa pričom koja kao bujica navire iz nje i koja je očito u njoj rasla i oblikovala se do trenutka kad je morala izaći.
Priča je jasna, puna slikovitih detalja: Zlostavljač br 1 – otac – je precizno ocrtan tip patološki ljubomornog, paranoidnog, socijalno neuklopljenog mačističkog nasilnika koji mučeći svoju ženu i kćeri stvara u njima osnovu na koju će se kačiti kasnije nesreće i drugi životni paraziti.
Zlostavljač br. 2 brzo dolazi na scenu, zapravo je u njoj od početka pritajen kao dragi susjed s istog kata. Susjed, oženjen, otac, djed i taksist od 60 godina koristi povjerenje 14 godišnje Sandre da bi ju počeo nasilno snubiti. Nakon što je pobjegla i rekla majci počinje sudsko dokazivanje da je tip pedofil što traje godinama. Rasplet je strašan: na raspravi su je posjeli do susjeda kojeg je podržao Sandrin otac kazavši:
… „Sandrina mama je kurva pa su mi i kćeri kurve. Jadan susjed, nije on ništa kriv.“
Unatoč jezivoj psihodinamski dizajniranoj očevoj izdaji susjed je osuđen na bezuvjeti zatvor.
Još jedan kreten Sirovina, majčin partner koji je 13 godina živio s njima, nastavio je s rušenjem samopoštovanja mlade djevojke iživljavajući svoje pedofilske sklonosti. Sandra se pita:
„..kako sam to postala meta za idiote i bolesnike?“
Zlostavljač 1, 2 i Sirovina su postavili scenu na kojoj se pojavljuje On.
Zlostavljač br. 3 – On dolazi u trenutku kad Sandra uspjeva pobjeći prljavim starcima i plešući počinje razvijati svoje sklonosti i talente. Loše okolnosti odrastanja, odbacivanje, ponižavanje, nedostatak podrške i potreba za ljubavlju ubiru svoj danak u ranom odraslom dobu zaljubljivanjem u Zlostavljača br. 3. Na rane koje je ludilo prethodnih zlostavljača napravilo na Sandrinom sebstvu savršeno je pristajala Luda ljubav koju je, u doslovce nesuvislim paroksizmima, godinama nudio On. Priča je psihološki dubok i nevjerojatno plastičan i točan prikaz zlostavljačke veze-ljubavnog odnosa u obliku braka.
Rođenje sina Dominika, kojeg Sandra dirljivo voli, je blještava vinjeta u moru boli i tuge. Bijeg iz zlostavljačkih okova, iskustvo sigurne kuće u Zagrebu, priče supatnica iz sigurne kuće za žene i djecu i nasilna smrt jedne od njih-Jelene završavaju u trilerskom krešendu razvodom i slobodom.
Ranjeno srce teško podnosi hladnoću i zavist našeg svijeta što donosi Sandri nove boli i nova razočaranja. Odlučna, vatrena i vitalna Sandra ne staje već dolazi do Najdražeg – muža s kojim konačno, zahvaljujući njegovoj dobroti i njenoj hrabrosti da nakon svega nekome otvori srce, doživljava mir, ljubav i poštovanje. To je ljubavni happy end koji nalikuje završetku koji je napisala Marguerite Duras u „Ljubavniku“.
Aktivistički aspetkt
Sandra opisuje 10 faza patnje kroz koju prolazi osoba koja je pobjegla iz pakla ljubavnog partnerskog zlostavljanja da bi upozorila druge žene na to što ih čeka.
Govori o manjku empatije okoline koji se manifestira u odnosu njene rodbine prema njoj i sinu Dominiku. Poznato je da je većini opće populacije odnos i komunikacija sa žrtvama neugodna i naporna. Nitko osobito ne voli žrtve: ni rodbina, ni država, ni aktivisti a, što je najgore, ni one same sebe izrazito ne vole.
Dojmljivi su opisi patnje rastavljene žene u patrijarhalnoj sredini (osobito atraktivne žene). Pjesmom interpoliranom u priču opisuje svoju gotovo smrtonosnu tugu koja dolazi nakon dugogodišnjeg zlostavljanja.
Sandra oslobođena boli viče:
„Želim svojim osobnim iskustvom spasiti neku od vas.“
Tijekom svog obračuna sa hladnim i odbacujućim svijetom Sandra je shvatila da je sreća ipak u ljudima i u malim stvarima za koje je ostala duboko osjećajno vezana. Osobito za žene kojima je posvećen ovaj programski tekst.
Nakon svega – život
Prošlo je devet godina od prvog izdanja „Sandročke zlostavljane“. Iskustvo pisanja i objavljivanja tog teksta su za autoricu bili dodatne frustracije vjere u ljude i vjere u svijet koji nije lako dozvolio bivšoj žrtvi, koja to ne želi biti, povratak u samopoštovanje i zdravlje.
Sandra je uspjela naći svoj građanski, osobni i kreativni autorski prostor svladavajući sve teškoće koje naša svakodnevna stvarnost postavlja ženama koje se odluče oporaviti.
U svemu tome je Sandročka zadnjih godina stvorila divan pjesnički opus čija iskrenost, toplina i strast odudaraju od naše hladne zapadnjačke rutine koja je srce stavila u zadnji plan.
Da su zdravlje i sreća postali sasvim ostvaren i otporan Sandrin novi život pokazuje njena mogućnost prihvaćanja gubitka, sad već pokojnog ,,Najdražeg“ partnera i izlazak iz žalovanja u nove dane koji su donijeli bujne stihove, novu nadu i novu ljubav, jer Sandra je opet voljena, voli i nikad neće prestati vjerovati u ono dobro u ljudima.
Suzana Večerić, dr.med.psihijatar
(recenzija 2024. pisana za knjigu iz 2015., 2. izdanje ,,Sandročka zlostavljana“)
—-
Uredio i obradio: Nenad Grbac
————————
Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present
Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja njenog autora.