“Plodovi tišine”, Tatjane Grgić

Digitalnu knjigu “Plodovi tišine”, Tatjane Grgić, predstaviti ćemo vam uz pomoć recenzije knjige:

Recenzija zbirke pjesama “Plodovi tišine”

Pjesnikinja Tatjana Grgić isplela je svoj (pr)vijenac od trideset i tri pjesničke lovorike, započinjući prve stihove, prve pjesme “Sve će biti isto” , teološko-filozofskim promišljanjima: “Kada odem/neće zadrhtati lišće na mladom orahu;”Ovi i brojni drugi stihovi, broj pjesama i naslov “Plodovi tišine” sugeriraju nam tematska obilježja pjesničkoga temeljca na kojemu pjesnikinja gradi dvorac svoje poezije. Ne vjerujem da je slučajno odabrala broj pjesama, koji simboliziraju i broj godina Isusovog ovozemaljskog hoda, jer u kršćanstvu nema slučajnosti, a ona je vjernica u punini te riječi. I nadahnuta Duhom Svetim i lijepim krajobrazima svojega zavičaja i svoje Domovine ponosno korača, osluškujući prirodu i u kontemplativnom odnosu sa svojim Spasiteljem: moli, bilježi i pjeva o svemu što je usrećuje i rastužuje, uranjajući u svoje plodove tišine.

Ovu, više nego zanimljivu, zbirku poezije u jednom sam dahu pročitao, odložio i sklopljenih očiju promišljao da bih se iznova vraćao na neke stihove koji su me na osobit način zagolicali.

Tatjana slobodno pjeva, poput ptice, i slobodno leti kroz svoja sanjarenja. Nju ne sputavaju zacrtani pjesnički kanoni i uzusi da bi budila život i u mrtvoj sobi, slušajući kao vjetar na prstima hoda. Izuzetak su neke pjesme u kojima filigranskom preciznošću plete stihove, a u nekim pejsažnim pjesmama verlenovski bljesne, gazeći tiho pod nogama lišće i u suzvučju s prirodom stvara tihu jesenju glazbu. Pod nogama lišće jedna je od ponajboljih pjesama ove zbirke, satkana od svega tri kitice, a ispisana u tradicijskom hrvatskom osmercu, tzv. ženskom pjesništvu, u kojemu se u prve dvije kitice rimuju drugi i četvrti, a u trećoj kitici treći i četvrti stih. U ovom se brojčano malom pjesničkom prvijencu krije bogatstvo prirodnih, duhovnih i nježnih ljubopitljivih misli i osjećaja.

Pjesnikinja slikarskim tehnikama ispisuje boje: u sjeni sunca, jutra poslije kiše, zaleđenih dana, zelenih svjetova, oblaka, ljetnih večeri i mnoštvo drugih i dragih prirodnih raznolikosti. Zanimljive su njene refleksivne i misaone pjesme uz dječji grob, lampione na groblju, stare kuće…

Iako je riječ o pjesničkom prvijencu, Tatjana lagano, ali sigurno utaba svoj trag u modernom i tradicijskom hrvatskom pjesništvu. Stoga ovom lijepom i nježnom pjesničkom štivu i njenoj autorici dajem svekoliku potporu, kao i preporuku nakladniku i čitateljima.

Ante Nadomir Tadić Šutra, književnik

Onako usput ćemo spomenuti da je i ta knjiga dostupna i u Epub i PDF formatu (formati namijenjeni čitanju knjiga na tabletima i mobitelima).

Tu knjigu, baš kao i sve naše ostale dosad objavljene digitalne knjige, moći ćete preuzeti s našeg portala tako da svojim mišem kliknete na link: http://www.digitalne-knjige.com/grgic.php te pažljivo slijedite daljnje upute o uvjetima preuzimanja digitalnih knjiga.

Posebno ćemo spomenuti i činjenicu da su sve digitalne knjige objavljene na našem portalu uključene u sustav ISBN (International Standard Book Number ili međunarodni standardni knjižni broj).

Time se te knjige i pravno izjednačuju s tiskanim knjigama što je posebno važno za sve autore knjiga objavljenih na našem portalu, jer se time i digitalne knjige objavljene u našoj nakladi, odnosno na portalu www.digitalne-knjige.com, priznaju kao objavljena djela.

Nadamo se da ćete posjetiti stranice našeg portala te da ćete biti zadovoljni kvalitetom i atraktivnošću materijala, koji vam nudimo.

Srdačan pozdrav

Uredništvo portala http://www.digitalne-knjige.com