Knjiga koju tek treba pročitati!

Tajanstvena knjiga 

Djelo je napisano nepoznatim jezikom i ilustrirana brojnim ilustracijama nepoznatih biljaka, sadrži nepoznate kozmičke i astrološke prikaze, kao i slike nagih žena koje se kupaju u malim posudama.

Prilikom restauracije jezuitskog samostana Vila Mondragone, trgovac knjigama Vilfred Vojnić naišao je na knjigu napisanu nepoznatim jezikom i ilustriranu crtežima biljaka nepoznatih suvremenoj botanici. S obzirom da je restauracija samostana iziskivala veliki novac, trgovac se lako dokopao knjige koja i danas zaokuplja interes javnosti, a one koji rješavaju tajna pisma i rukopise ostavlja zbunjenima.

Vojnić je uz knjigu dobio i listu prethodnih vlasnika, koja zalazi u 17. vijek i vezuje se za važnije ljude tog doba. U listi stoji sljedeći tekst:

Ovaj kodeks pripadao je Rudolfu II, caru Svetog rimskog carstva (1576-1612) koji ju je platio sa 600 zlatnih dukata i vjeruje se da je djelo franjevačkog filozofa i izumitelja Rodžera Bejkona iz 13. vijeka.

Vrlo je vjerojatno da je knjiga do cara Rudolfa II došla od velškog astrologa Džona Dija koji ju je imao uz ostale Bejkonove rukopise.

Knjiga je bila u Vojnićevom vlasništvu od 1912. do 1969. godine, kada je ušla u zbirku univerziteta Yale.

Osim što je napisana nepoznatim jezikom i ilustrirana brojnim ilustracijama nepoznatih biljaka, knjiga sadrži nepoznate kozmičke i astrološke prikaze, kao i slike nagih žena koje se kupaju u malim posudama.

Ovo je navelo neke tumače da knjigu razvrstaju u nekoliko poglavlja kao što su: botanika, astrologija, medicina, kozmologija, i farmacija.

Usprkos nekoliko pokušaja da se knjiga dešifrira, značenje teksta ili simpatičnih nagih kupačica, ostaje zagonetno.

Godinama su mnogi smatrali i da je knjiga najobičnija prevara i djelo upravo Vojnića, jer je on posjedovao potrebno znanje da sačini takvu knjigu s obzirom na to da je čitavog života bio okružen antiknim knjigama.

Te sumnje osporava dr Marčelo Montemuro sa univerziteta u Mančesteru i dr Damijan Zanete iz centra Balseiro u Argentini. Oni su semantičkom analizom rukopisa došli do zaključka da tekst ima strukturalnu logiku, koju posjeduju i poznati jezici.

Ove cjeline u velikoj mjeri osporavaju sumnju da su kao takve namjerno umetnute u tekst kako bi prevara bila vjernija pravom jeziku. Tim prije što ovakve analize jezika nisu bile poznate u doba kada je knjiga nastala.

Stil pisanja

Knjiga je pisana ptičjim perom, a osnovne boje dodane su naknadno na ilustracije.

Tekst je pisan s lijeva na desno, a duži dijelovi su raspoređeni u paragrafe. Dodatnom analizom kvalitete pisanja (brzina, trud i krivulje) potvrđeno je da je autor pisao tekst s lakoćom.

Ovaj detalj je značajan, jer upućuje na to da je autor bio dobar poznavaoc pisma – tj. nije koristio nikakve reference za pisanje. Ovo također pokazuje da je misteriozno pismo autoru bilo itekako poznato – u istoj mjeri kao i nama naša abeceda.

Ukupan broj znakova u knjizi je oko 170.000. Većina znakova napisana je u jednom ili u dva poteza. U konačnici, analizirajući rukopis, možemo potvrditi kako je autor koristio abecedu koja je imala 20 – 30 distinktivnih znakova, slično kao i naša.

Kao i u našem modernom pismu riječi su razdvojene malim razmakom. Cijela knjiga sadrži oko 35,000 riječi.

Statistička analiza pokazuje da tekst slijedi Zipfov zakon i entropiju ( u prosjeku 10 znakova po riječi ) koja je ponovno jako slična današnjim modernim jezicima.

Također je zanimljivo kako se neka slova nalaze samo na početcima ili krajevima riječi.

U cijeloj knjizi nalazimo tek mali dio latinskog jezika – u sekciji o astronomiji imena mjeseci ispisana su na staro-latinskom. Stil ovakvog staro-latinskog upućuje na srednjovjekovnu Francusku, ali nije dokazano da je ovaj mali dio latinskog zapravo dio originala ili je možda dodan naknadno od nekoga.

Neobične ilustracije

Gotovo svaka stranica ima ilustracije – one nam donekle objašnjavaju tematske cjeline, ali i kompliciraju opće shvaćanje.

Prema ilustracijama možemo knjigu podijeliti na 6 sekcija:

Herbalna – svaka stranica ima ilustraciju jedne ili dvije biljke s nekoliko paragrafa teksta. Ovo je klasičan primjer sličan mnogim herbalnim knjigama iz srednjeg vijeka.

Biljke su ilustrirane s svim detaljima – korijen, listovi, stabljike.

Ipak ono što najviše zbunjuje u ovoj sekciji je činjenica da nijedna biljka nije prepoznatljiva !

Astronomska – sadrži brojne dijagrame s zvijezdama, suncima i mjesecima. Mnoge ilustracije u ovom dijelu otkrivaju da se radi ohoroskopskim znakovima – dvije ribe, bik, lovac s strijelom.

Biološka – velik broj ilustracija prikazuje žene u bazenima. Bazeni su nadalje povezani složenom mrežom kanala i cijevi – očito je da neke od ovih ilustracija prikazuju ljudske organe. Na pojedinim ilustracijama žene su prikazivane s krunom na glavi.

Kozmološka – velik broj kružnih tajnovitih dijagrama. Neke stranice sadrže dijagrame na „rasklapanje“, neki su i do 6 stranica veliki. Dijagrami nalikuju geografskim kartama.

Astronomski dijagrami

Neke ilustracije prikazuju 9 otoka koji su međusobno povezani putevima, dvorcima i planinama (najvjerojatnije vulkanima).

Farmaceutska – označene ilustracije odvojenih biljnih dijelova (listovi, korijeni itd). Objekti koji izgledaju kao apotekarske posude. Ilustracije su popraćene s malo teksta.

Nepoznata – zadnja sekcija sadrži samo tekst i nemoguće je znati o kojoj je tematici posvećena.

Povijest i putovanje rukopisa

Lociranje rukopisa kroz povijest je težak zadatak, ponajviše zbog vremenskih „rupa“ u kojima ne znamo tko je bio njegov vlasnik.

Prema načinu crtanja ilustracija, prije svega ilustracija ljudi i dvoraca, sa sigurnošću možemo tvrditi da je rukopis nastao negdje u srednjovjekovnoj Europi.

Knjiga sadrži oko 170 hiljada pisanih znakova koji su najčešće međusobno razmaknuti kosim proredima. Izdvojeno je između 20 i 30 znakova, sa nekoliko izuzetaka gdje se pojedini znakova pojavljuju jednom ili tek po dva puta.

Zahvaljujući internetu, Vojnićev rukopis je postao dostupan čitavoj javnosti, a time i jedno od najzanimljivijih iskušenje za šifrante i ljubitelje misterija. Sa druge strane neki ostaju skeptični, nakon što su mnogi briljantni umovi ostali nijemi pred rukopisom. Kako smatra dr Montemuro, iza ovog rukopisa stoji priča koju nikada nećemo saznati.

 

 

———–

Preveo, obradio i uredio: Nenad Grbac

————————
Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present

Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja njenog autora.