Digitalnu knjigu “Igra zalazećeg sunca”, Nade Mihoković-Kumrić, predstaviti ćemo uz pomoć manjeg dijela recenzije knjige:
RECENZIJA KNJIGE: IGRA PRIVIDA I ZBILJE
U svojoj novoj proznoj knjizi za odrasle Igra zalazećeg sunca suvremena spisateljica Nada Mihoković-Kumrić usmjerava se na žanr kratke priče (short story), a navedeni književni oblik karakterizira privlačno, sažeto, anegdotalno fabuliranje, te na poentu koja može varirati od podrugljive, duhovite, bizarno-zapanjujuće, poučne, pa do tragične.
Specifičnim pripovjednim stilom za djecu i mladež, u kojemu se izmjenjuju prirodoznanstvene činjenice s psihološkom vivisekcijom običnoga svakodnevnog života i izmaštanim književno-imaginativnim iskazom, Nadu Mihoković-Kumrić moguće je uspoređivati sa sličnim stilom (kombinacija činjeničnoga i fiktivnoga) suvremenoga norveškog autora JosteinaGaardera. S obzirom na to da većina priča za odrasle tematizira psihološke muško-ženske odnose, te se proze povijesno-žanrovski nastavljaju na europsko i hrvatsko pripovjedno nasljeđe s početka 20. st. koje možemo pratiti u novelama Stefana Zweiga Čuvstvene zablude i smutnje /VerwirrungderGefühle, 1926.; Marcela Prevosta Pisma Parižanke o ljubavi / Lettres de femmesi (zagrebačko izdanje 1904.); Milana Begovića Nasmijana srca, Zagreb, 1923. i dr. Međutim, u određenom broju priča pojavljuju se irealni, snoviti, okultno-nadrealistički, tajanstveni elementi koji svoje uporište imaju u tradiciji mističnih priča Edgara A. Poea (1809. – 1849.), Oscara Wildea (1856. – 1900.) te hrvatskog modernista Rikarda Jorgovanića (1853. – 1880.), dok kolebanje između snovitosti i jave u priči Razotkrivanje podsjeća na ugođaj priča Louisa Borghesa (1899. – 1986.).
Ipak, pri komparaciji priča Nade Mihoković-Kumrić s književnim nasljeđem potrebno je navesti i jednu bitnu razlikovnost. Kratke priče Nade Mihoković-Kumrić odgovaraju ritmu suvremenoga, nestrpljivo užurbanoga, prezasićenog vremena koje prednost daje medijskom prijenosu informacija nad čitanjem, i to se očituje na način da priče obilježava i određeni redukcionizam, izrazita selekcija detaljnih opisa unutarnjih stanja. Proze se svode na fabulativno najbitinije točke te se koncentriraju na prikaz ključnih previranja i samo onih psiholoških razmišljanja koja dovode do dinamike zbivanja. Iz mnoštva raznolikih kratkih priča autorica sižejno vješto kroji takvu kompoziciju unutar koje omjer priča protječe kroz tri naizgled slična, ali različita poglavlja.
Priče Nade Mihoković-Kumrić pitke su, čitke, fabulativno sažete, zanimljive, a nenametljivo iskazuju određeni isječak životnog iskustva koje može reflektirati buduće upozorenje, opomenu, pouku, brušenje budnije spoznaje života. Ipak, treba napomenuti da forma kratke priče krije i zamke literarne ogoljenosti i nedostatka detaljnije motivacije postupaka ili dubinskoga psihološkog objašnjenja likova. Zbijeni pripovjedni redukcionizam u određenim motivima može biti prednost, ali još više mana. Narativni redukcionizam katkad može uzrokovati i književnu simplifikaciju.
Međutim, za pripovjedni stil Nade Mihoković-Kumrić to ne vrijedi. Svoje kratke priče autorica raspoređuje unutar zbirke na načelu raznolikosti ili opreke i pritom oštroumno pazi da pred čitalačku publiku donese svjež ili pak životno učestali motiv, dok “viđeni” motiv obrađuje s iznenađujućim slijedom zbivanja. Osim toga, kompozicijski tijek priča (dobro raspoređen u tri gradacijska poglavlja koja simbolički počinju turobnim raspoloženjima, a završavaju optimističnijima) čine odraz različitih stupnjeva i faza unutar ljudskog vijeka. Glavna motivacija naracije koncentrirana je na ključni sraz i sukob tamnih i svijetlih sila unutar ljudskog trajanja. Možemo zaključiti da se i unutar svoga novodotaknutog proznog žanra za odrasle Nada Mihoković-Kumrić očituje kao uspješna naratorica priča “kratkog daha” i, nadasve, kao pronicava opservatorica psiholoških valera.
dr. sc. Hrvojka Mihanović-Salopek
Onako usput ćemo spomenuti da je i ta knjiga dostupna i u Epub i PDF formatu (formati namijenjeni čitanju knjiga na tabletima i mobitelima).
Tu knjigu, baš kao i sve naše ostale dosad objavljene digitalne knjige, moći ćete preuzeti s našeg portala tako da svojim mišem kliknete na link: https://www.digitalne-knjige.com/mihokovic3.php te pažljivo slijedite daljnje upute o uvjetima preuzimanja digitalnih knjiga.
Posebno ćemo spomenuti i činjenicu da su sve digitalne knjige objavljene na našem portalu uključene u sustav ISBN (International Standard Book Number ili međunarodni standardni knjižni broj).
Time se te knjige i pravo izjednačuju s tiskanim knjigama što je posebno važno za sve autore knjiga objavljenih na našem portalu, jer se time i digitalne knjige objavljene u našoj nakladi, odnosno na portalu www.digitalne-knjige.com, priznaju kao objavljena djela.
Nadamo se da ćete posjetiti stranice našeg portala te da ćete biti zadovoljni kvalitetom i atraktivnošću materijala, koje vam nudimo.
Srdačan pozdrav
Uredništvo portala http://www.digitalne-knjige.com