Knjige sa nejasnim ili lošim završetkom mogu biti pravi šok za čitatelje. Zašto? Zato što čitatelji u čitanje knjige ulažu i svoje vrijeme i svoju emocionalnu energiju. Čitatelju nije važno to što je pisanje priče težak posao. Sve do čega je čitateljima stalo je da budu odvedeni na ugodno putovanje koje kulminira zadovoljavajućim završetkom.
Upravo zato čitatelji imaju malo strpljenja za knjige sa lošim ili nejasnim završecima i one ne ispunjavaju njihova očekivanja.
Sve to i nas je navelo da se prisjetimo nekih od tih knjiga.
———-
Knjige sa nejasnim ili lošim završetkom: Pustolovine Huckleberryja Finna
Jedna od kritičnih stvari u knjizi Pustolovine Huckleberryja Finna je razvoj glavnih likova. Naime Huck se trebao temeljito promijeniti do kraja Pustolovina Huckleberryja Finna.
U početku doživljavamo promjenu u Hucku kada se odrekne rasizma s kojim je odrastao i upoznaje Jima, odbjeglog roba. Huck počinje vidjeti Jima kao čovjeka. No, nažalost, pred kraj romana, Huck se susreće sa svojim starim prijateljem Tomom Sawyerom i vraća se svojim starim uvjerenjima.
Nakon što je jadni Jim ponovno uhvaćen, Tom i Huck to smatraju za šalu, iako je Huck morao i trebao jasno naglasiti koliko je Jimovo hvatanje bilo nepravedno. U konačnici, Huck zapravo ništa ne nauči iz vremena provedenog s Jimom. Stoga, opis likova i njihovog karaktera postaju neuspješni, a kraj knjige razočaravajući.
Tko je bio Mark Twain?
Samuel Langhorne Clemens (1835. – 1910.), bio je američki književnik, autor glasovitih romana Pustolovine Toma Sawyera (1876.) i Pustolovine Huckleberry Finna (1884., 1885.) smještenih na obale rijeke Mississippi. Njegovom pojavom u američkoj književnosti završava dominacija autora iz Nove Engleske. Već za života stekao je međunarodnu slavu. Utjecao je na Faulknera i Hemingwaya, i bio jedan od svega nekoliko pravih prijatelja Nikole Tesle. Istaknuti humorist svjetske književnosti, prvi je američki romanopisac izrastao je neovisno od europske tradicije. Nazivaju ga ocem američke književnosti.
Twain je ostavio za sobom nedovršenu autobiografiju koju je 1924. objavila njegova tajnica Alberta Bigelow Paine. U prvoj polovici 1990. pronađen je izvorni rukopis Huckleberryja Finna. Nakon duže sudske borbe za pravo vlasništva, taj je rukopis kao i drugi do tada neobjavljeni materijali dodijeljen javnoj knjižnici Buffalo i Erie County (New York) 1992.
Američki predsjednik Harry Truman je na stolu držao uokviren Twainov citat. Držeći predizborni govor u Twainovom Missouriju 2008., Barack Obama mu odaje počast kao najvećem američkom satiričaru. U povodu stote godišnjice njegove smrti, tijekom 2010. nastaje niz znanstvenih i stručnih radova koji s raznih stajališta proučavaju njegov književni rad i utjecaj.
——
Napisao, uredio i obradio: Nenad Grbac
————————
Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present
Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja njenog autora.