Nova knjiga na portalu www.digitalne-knjige.com – “Kronologija jednog vremena”, Romana Safnera

Digitalnu knjigu “Kronologija jednog vremena”, Romana Safnera, predstaviti ćemo vam uz pomoć recenzije knjige:

PRIPOMENAK

Stare mudrosti nas upućuju da je nemoguće kamen dva puta baciti u istu rijeku jer i ta rijeka je poput našeg života u stalnoj mijeni. I ona je u svakom trenu drugačija, nova, ne prepoznatljiva. O tome što se, kako i zašto u treptaju oka promijenilo samo je njoj znano i stalni povod za golicanje mašte. Naša imaginacija da mi trajemo duže, da su promjene na i u nama sporije samo je alibi kojim hranimo vlastiti ego i podržavamo uvriježene zablude. Stoga je svaki trenutak koji zna trajati kao vječnost ili proletjeti u času neprocjenjivo vrijedan, ne ponovljiv i prolazan.

Dinamika te naše prolaznosti zabilježena u proživljenom trenutku kao isječak iz svagdašnjice samo je kronologija jednog vremena iz rakursa strpljivog notara/bilježnika amatera. Mada su takve zabilješke bremenite subjektivnošću autora i njegovim osobnim poimanjem svekolikih zbivanja vrijedan su doprinos nekim budućim analitičarima u iznalaženju povijesnih činjenica lišenih aktualnih direktiva i ideologija u vrijeme svoga nastajanja. Ukoliko vođenje takvih zabilješki predstavlja zadovoljstvo, u neku ruku hobi i/ili profesionalnu deformaciju potrebe za pisanjem, motivacija je vrlo intenzivna, jasna i nedvojbena.

A izbor teme i forma pisanja spontana je i nenadana inspiracija potaknuta stvarnim događanjima u realnom vremenu i prostoru. U konkretnom primjeru obično je to reakcija isprovocirana javnim pranjem mozga i učestalim otkrivanjem tople vode. Većina takvih zapisa uglavnom nikada ne ugleda svjetlo dana i ostaje samo osobna zadovoljština uglavnom samozatajnog autora. Poput nikad završene priče i takva osobna zadovoljstva način su i metoda ekspresije unutarnjeg mira/nemira s ciljem relaksacije i traženja predaha u kaotičnoj (zbrkanoj, ispreturanoj) kolotečini ovozemaljskog života. Sukladno trenutnom nadahnuću i momentalnoj inspiraciji kao vrhunskoj motivaciji zabilješke su ovjekovječene u prozi. Dakako da se ne radi o pokušajima profesionalnog literarnog izričaja već o pukom amaterskom preslagivanju vlastitih misli, asocijacija i osjećaja. U proznim tekstovima je korišten program jezične korekcije (Spelling Grammar).

Ukupnost odlika koje čine tekstove prepoznatljivim, tj. način izražavanja je autorov stil pisanja, a što uključuje i karakterističan odabir i način uporabe stvaralačkih postupaka i stilskih izražajnih sredstava u oblikovanju teksta. Možda se koji puta previše inzistira na definiciji ili objašnjenju pojedinog rabljenog pojma/termina no to je s ciljem posvemašnjeg razumijevanja autorovog izričaja. Prepoznatljiv stil izražavanja uz epitet osebujnosti prati autora cijelim tijekom njegovog profesionalnog stvaralaštva. U službenim tumačenjima osebujnost je sinonim za neobičan, svojstven, osebujan, originalan, čudan.

Drugačiji od ostalih, ne isti kao što je obično izvornik. Izričaj s osobnošću i sa svojstvenim gledištem. Biti drugačiji, osebujan uglavnom nije prednost u najširem poimanju dodvoravanja indoktriniranoj (nasilno usađivanje ideja, stavova kognitivnih strategija, profesionalnih metodologija, tj. određenih doktrina) benevolentnoj (blagonaklonoj) većini ali autor je lišen takvih pobuda s blagonaklonošću spram “vlastite” istine i utemeljene kreativne kritike zatečenim zbivanjima. Stoga je najčešće s dozom protivljenja i skrivene ironije. A ironija (hinjeno ignoriranje), ruganje na “fini” način je jezični izraz i stilska figura u kojoj je pravo značenje ili prikriveno ili suprotno doslovnom značenju. To je forma crnog humora koju je Sokrat često rabio razgovarajući/nadmudrujući se s onima koji su precjenjivali svoje vlastito znanje.
mjerodavne, validne) analize.

U kompilaciji (postupak i rezultat sastavljanja) “Isječci iz naše svagdašnjice” prozni uradci su složeni nekim kronološkim redom svoga nastajanja kao podsjetnik bezgranične ljudske gluposti, neupitne prolaznosti i neosporne pretpostavke da samo mijena stalna jest. Ovisno o intenzitetu inspiracije neki tekstovi nastajali su u dahu poput eskalacije ugaslog vulkana dok su kosturi nekih poput noćne more dotjerivani još danima pa i tjednima. Neki su nastajali paralelno/usporedo, tj. istovremeno sukladno isprovociranoj motivaciji u trenutnom izazovu.

Ne rijetko je ta motivacija i unatoč svoje vizualne različitosti autoru djelovala kao dvije forme istog sadržaja, s istim spoznajama i s istim porukama. Stječe se dojam da se cijeli svijet uz svu svoju veličinu i toliko isticanu različitost stapa u isto jednoumlje, tj. bezumlje koje stane u svega nekoliko koraka, prostih ili prosto proširenih rečenica i svakako u jednoobraznu istinu tzv. “novog normalnog”.

Roman Safner

Onako usput ćemo spomenuti da je i ta knjiga dostupna i u Epub i PDF formatu (formati namijenjeni čitanju knjiga na tabletima i mobitelima).

Tu knjigu, baš kao i sve naše ostale dosad objavljene digitalne knjige, moći ćete preuzeti s našeg portala tako da svojim mišem kliknete na link: http://www.digitalne-knjige.com/safner.php te pažljivo slijedite daljnje upute o uvjetima preuzimanja digitalnih knjiga.

Posebno ćemo spomenuti i činjenicu da su sve digitalne knjige objavljene na našem portalu uključene u sustav ISBN (International Standard Book Number ili međunarodni standardni knjižni broj).

Time se te knjige i pravno izjednačuju s tiskanim knjigama što je posebno važno za sve autore knjiga objavljenih na našem portalu, jer se time i digitalne knjige objavljene u našoj nakladi, odnosno na portalu www.digitalne-knjige.com, priznaju kao objavljena djela.

Nadamo se da ćete posjetiti stranice našeg portala te da ćete biti zadovoljni kvalitetom i atraktivnošću materijala, koji vam nudimo.

Srdačan pozdrav

Uredništvo portala http://www.digitalne-knjige.com