U Norveškoj je, u dogovoru s autorima i izdavačima, na posebnom portalu objavljeno 135.000 naslova koji se mogu čitati besplatno. Krimiće Joa Nesbøa, romani nobelovca Knuta Hamsuna, priče strave i užasa Stivena Kinga – svi Norvežani mogu besplatno čitati na internetu.
Polica za knjige
Na stranici “bokhylla.no” (norveški: polica za knjige) Norveška nacionalna biblioteka nudi 135.000 naslova, a planirano je objavljivanje još 250.000 knjiga. Autori i izdavači biti će plaćeni za digitalizaciju njihovih knjiga.
Besplatno i legalno
Ovo je prvi put da se na internetu besplatno i legalno nude knjige, koje imaju autorsko pravo s tim da se objavljuju samo knjige koje su izdane prije 2001. godine – rekla je direktorica Nacionalne biblioteke Vigdis Moe Skarstein. Zanimljivo je i da pristup knjigama knjižnice, koju su financirali svi norveški porezni obveznici imaju samo norveški građani.
Autorima se plača za svaku digitaliziranu stranicu
Za svaku digitaliziranu stranicu, bez obzira da li je riječ o čitanoj ili malo čitanoj knjizi, Nacionalna biblioteka Kopinoru plaća određeni iznos. Prošle godine to je bilo 4,3 centi, ove godine iznos je smanjen na 3,9 centi. Kopinor potom novac dijeli udrugama a one autorima i izdavačima. Za sad još nije poznato po kom kriteriju.
To besplatno objavljivanje knjiga domaćih autora i prijevoda iz cijelog sveta omogućeno je dogovorom Nacionalne biblioteke i organizacije Kopinor koja zastupa 22 udruge, koje štite interese autora i izdavača.
Može se zatražiti i uklanjanje knjige s interneta
Onaj tko ne želi da se njegova dijela besplatno čitaju na internetu može zatražiti i njihovo uklanjanje. To se do sada dogodilo samo 3.500 puta. Većina knjiga koja su izbrisane stranice nisu bila bestseleri već dječje i školske knjige na kojima izdavači zarađuju mnogo novaca.
Kada više nisu nove, knjige padaju u zaborav
Suprotno očekivanjima, nova ponuda do sada nije bitno utjecala na prodaju knjiga. Vigdis Moe Skarstein kaže da ta akcija u prvom redu omogućava svojevrsni “drugi život” knjigama koje više nisu u prodaji.
“Knjige su sve češće prolazne. Kada više nisu nove, padaju u zaborav”, rekla je ona.
Nemojte očekivati da će takav projekt zaživjeti i u drugim zemljama
Da li će taj model uskoro preuzeti i druge zemlje – nemojte to očekivati. U Norveškoj je taj projekat moguć i zbog toga što tu ima relativno mali broj vlasnika autorskih prava. “U drugim zemljama nositelja autorskih prava ima jako puno i uglavnom nisu okupljeni u udrugama, pa bi sve to zahtijevalo jako puno pregovora. I tako će za sada ta digitalna polica za knjige najvjerojatnije ostati jedinstveni norveški specijalitet.
No, dobro je znati da postoje i alternative
No, nikako ne treba zaboraviti da i kod nas postoji stranica s besplatnim digitalnima knjigama. Istina je da se ona temelji na drugačijem konceptu, odnosno konceptu slobodnog softwera. Istina je da na njoj nećete pronaći baš sve knjige, no svakako je vrijedi posjetiti i posve besplatno preuzeti neku knjigu za čitanje.
Adresa stranice koju vam preporučujemo je sljedeća : https://www.digitalne-knjige.com
A, popis knjiga koje su trenutno dostupne moći ćete pronaći na adresi:
http://www.digitalne-knjige.com/sveknjige.php
———-
Napisao uredio i obradio : Nenad Grbac
————————
Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present
Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja autora knjige i autora stranice.