Dobrodošli u čaroban svijet lutaka! (uz slikovnicu “Vilenica Sana”, Ive Bagić)

Lutkarstvo je dio kazališne umjetnosti u kojoj predstavu izvode lutke. Lutke na sceni pokreću ljudi, najčešće skriveni od gledatelja. Oni lutkama “posuđuju glas”, odnosno izgovaraju tekst koji u predstavi govore lutka. Lutke nam pričaju razne životne priče, koje su najvećim dijelom namijenjene djeci i oponašaju ljudske i životinjske osobine i ponašanje. Lutkama se upravlja putem dlana, konaca, užadi, štapa i dr.

Kako se lutkarstvo razvijalo kroz povijest?

Kroz povijest su se u Europi razvile dvije tradicije lutkarstva. Manje lutke s drvenom glavom i udovima (engl. puppet, tal.burattino, fr. guignol) kojima se upravlja dlanom bile su popularne među običnim narodom, i često su bile sredstvo za satiru i društveno-politički komentar na ulicama i sajmištima. Ovaj tip lutke (poznat i pod nazivom ginjol) se oslanja na pokrete prstiju i dlana, i intenzivne varijacije glumčeva glasa. Utjecaj takvih predstava slabi između dvaju svjetskih ratova, i zadržava se uglavnom u dječjem kazalištu.

Marionetsko kazalište zadržalo je svoj značaj i predstavilo nam kazališta lutaka

Nasuprot tome, marionetsko kazalište, u kojem predstavu izvode lutke na koncu, nastoji konkurirati ostalim kazališnim formama kako scenografijom, opremom i realističnim prikazom lutki, tako i odabirom tema. Zbog toga je prihvaćeno među građanstvom, te se takve predstave održavaju u posebnim kazalištima koje narod naziva kazalište lutaka. U Hrvatskoj se takvo profesionalno lutkarstvo razvija od 1920., kada je osnovan Teatar marioneta u Zagrebu.

Lutke su i danas prisutne u medijima

Danas se lutkarstvo koristi i izvodi i u televizijskim emisijama (The Muppet Show), filmovima (The Dark Crystal), i SF serijama (Farscape), no uglavnom i najviše se izvodi za djecu u Lutkarskim kazalištima. Moderno lutkarstvo se najčešće veže uz ime Jima Hensona,  američkog lutkarskog dizajnera, glumaca, producenta, režisera i scenarista. 

A, da biste upoznali lutkarstvo pogledajte i lutkarske filmove autorice Ive Bagić

A, da bi vam predstavili lutkarstvo za djecu koje je sve više prisutno i na Internetu predstaviti ćemo vam i dva lutkarska filma autorice Ive Bagić koje smo preuzeli s njenog You tube kanala “Ivine priče”. I da ne zaboravimo njenu digitalnu slikovnicu: “Vilenica Sana” nastalu na osnovi ovdje priloženog filma “Sana” i dalje možete preuzeti s našeg portala.

No to nije sve

No to nije sve jer smo ovdje na portalu “Digitalne knjige” nedavno objavili i novu digitalnu slikovnicu autorice Ive Bagić “Andrej i mali krokodil”,  koju možete preuzeti na sljedećem linku: http://www.digitalne-knjige.com/bagic2.php

I što drugo reći nego uživajte u čarobnom svijetu lutaka autorice Ive Bagić…

 


 

“Sana”, preuzeto s You tube kanala “Ivine priče”

 


 

“Priča o prvoj ljubavi” preuzeto s You tube kanala “Ivine priče”

—————————————–

Iva Bagić

Iva Bagić je odgojiteljica koja se od početka studiranja na Učiteljskom fakultetu počela baviti sa lutkom kao medijem koji ju je potaknuo na umjetničko stvaralaštvo.

Diplomirala je prvo na Visokoj poslovnoj školi Zagreb gdje je 2009. postigla titulu manager marketinga nakon čega je upisala Učiteljski fakultet koji je završila 2015. i stekla zvanje magistra ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Za vrijeme studiranja nastupala je na Božićnoj priredbi na Učiteljskom fakultetu u Čakovcu, te kasnije na mjuziklu na Učiteljskom fakultetu u Zagrebu.

Zaposlena je u Dječjem vrtiću Trnsko, te je stalni član lutkarske grupe istoimenog vrtića. Autorica je dramske predstave koju je samostalno režirala u DV Medo Bruno pod nazivom “U iščekivanju Božićnog jutra”.

Nakon nekog vremena odlučuje se za film kao medij pa tako nastaje lutka film “Papirnata ljepotica” koji je predstavljen na 9. ogulinskom festivalu bajki. Nakon toga nastaje lutka film “Sana” koji se prikazan na OFF festivalu, te je odabran za prikazivanje na festivalu PIF 2018. 2020. završava radionicu Književni put u slikovnicu, te se odlučuje baviti prvenstveno digitalnim slikovnicama.

U skladu s tim otvara svoj you tube kanal “Ivine priče” na kojem objavljuje svoje digitalne slikovnice i filmove. Trenutno je u projektu Sedmi kontinent koji se bavi medijskom pismenosti djece, u sklopu kojeg je nastao kratki film “Plesna haljina žutog maslačaka”, kojeg su radila djeca uz potporu odgojitelja.

———–

Kontakt:

E-mail adresa: ivabagic9@gmail.com

You tube kanal: “Ivine priče”

https://www.youtube.com/channel/UCBNXfXX0oc-w2OPVGfsa_Kg

—————————————–

Preuzmite digitalna slikovnica: “Vilenica Sana”, Ive Bagić

Digitalnu slikovnica: “Vilenica Sana”, Ive Bagić, moći ćete preuzeti tako da

svojim mišem kliknete na link: http://www.digitalne-knjige.com/bagic.php te pažljivo 

slijedite daljnje upute o uvjetima preuzimanja digitalnih knjiga.

 

 

———-

Napisao, uredio, odabrao i obradio: Nenad Grbac

————————

Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present

Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja autora knjige i autora stranice.