Zanimljivosti o knjigama!

S obzirom da vi naši vjerni čitatelji posjećujte portal “Digitalne knjige”, vjerojatno samo zato jer volite i knjige i čitanje, onda je vjerojatno i da će vas zanimati i ovih nekoliko neobičnih i zabavnih činjenica o knjigama, književnosti, piscima i izdavačkoj industriji.

No, ako vas to ne zanima onda nema nikakvog smisla da nastavite s čitanjem ovog članka!

 


 

Jane Austen je posudila naslov svog romana iz druge knjige

Izraz “ponos i predrasude” ponovljen je više puta u romanu Cecilia autorice Frances (Fanny) Burney. Austen je nekoliko puta navela Burney kao jednu od svojih omiljenih pisaca, pa je tvrdnja da je taj naslov pronašla u Burneyevoj knjizi zapravo sasvim logična.

Jane je napisala “Ponos i predrasude”, kada je imala samo 21. godinu ali knjigu nitko nije želio objaviti. Tek nakon što je postala poznata književnica i knjigom “Razum i osjećaji”, oduševila čitatelje, objavljen je i njen prvi roman “Ponos i predrasude”.

I sve to samo 15 godina nakon što ga je napisala.

——————–

Književnica Carolyn Keene ne postoji

Možda ste kao dijete čitali knjige o genijalnoj detektivki “Nancy Drew”, koja rješava zločine u svom malom gradiću Horseshoe Bay u američkoj državi Maine. Možda vam je, kao mnogoj djeci odrasloj na “Nancy Drew”, romanima, Carolyn Keene bila omiljena spisateljica.

No, onda će vas možda razočarati podatak da Carolyn Keene ne postoji i da je to pseudonim za nekoliko pisaca koji su radili za izdavačku kuću i pisali knjige o Nancy Drew.

——————–

Fahrenheit 451 i pogreška u naslovu

Ray Bradbury u svom poznatom distopijskom romanu “Fahrenheit 451”, piše o budućnosti u kojoj su knjige zabranjene i u kojoj vatrogasci spaljuju sve knjige koje pronađu (ali ne zbog diktatorske vlade, nego zato jer je narod tražio da se knjige zabrane, jer od njih navodno nitko nema nikakve koristi). Naslov te knjige dolazi od činjenice da papir gori na 451 stupnjeva ali problem je bio taj što je riječ o celzijusu, a ne farenhajtu.

Kako je sam autor kasnije objasnio, stručnjak za vatru s kojim se konzultirao jednostavno je zamijenio ta dva pojma, a da to nije ni primijetio.

Poslije  je bilo kasno promijeniti naslov jer je knjiga već izdana.

——————–

I knjigu koja govori zabranama i spaljivanju knjiga, netko je zabranio

Dodatna zanimljivost vezana uz knjigu “Fahrenheit 451”, je ta da sadržaj knjige govori o zabranjenim knjigama, a da je i sama knjiga “Fahrenheit 451”, bila zabranjena neko vrijeme.

Zašto? Zato što je jedna od spaljenih knjiga u ovoj knjizi zvala “Biblija”.

——————–

Ian Fleming i James Bond

Fleming, autor knjiga o Jamesu Bondu bio je ljubitelj promatranja ptica. Za vrijeme boravka na Jamajci upoznao je ornitologa po imenu James Bond. Upoznavši ga pomislio je kako je to ime kratko, jasno, lišeno svake romantike ali vrlo muževno.

I odmah je dobio ideju za svoju prvu knjigu “Casino Royale”, te je počeo pisati.

Sve drugo je više-manje povijest.

——————–

Roald Dahl i ljubav prema čokoladi

Pisac Roald Dahl, poznat po svojoj knjizi “Charlie i tvornica čokolade”, prije nego je postao pisac radio je kao degustator čokolade za brend “Cadbury”. Posao iz snova? A, nije ni čudo što je došao na ideju za knjigu.

——————–

Vladimir Nabokov i post-it

Jeste li znali da je Vladimir Nabokov napisao većinu svojih romana na žutim post-it papirićima? Vjerovao je da mu ova metoda pisanja omogućavala da bolje osmisli zaplet radnje, no i da bude kreativniji u pisanju.

Kažu i da je držao cijelu hrpu takvih papiriča pod jastukom za slučaj da mu ideje dođu dok spava, da ih što prije može zapisati.

——————–

Pas koji je pojeo Steinbeckovu domaću zadaću

Nekada vrlo popularan izgovor djece, koja su zaboravila napisati zadaću i objašnjenje u koje nitko nikada nije povjerovao se dogodilo piscu Johnu Steinbecku – naime pas mu je pojeo prvu verziju romana “O miševima i ljudima”.

Srećom, riječ je bilo samo o početku romana ali je pisac kasnije tvrdio da je ta prva verzija bila loša i da mu je pas zapravo učinio uslugu.

——————–

Norveška je raj za pisce

Mnogi tvrde da je Norveška moderna i napredna zemlja, no jeste li znali da je bolje biti pisac u Norveškoj, nego u bilo kojoj drugoj zemlji na svijetu. Zašto?

Zato što postoji zakon po kojemu, objavite li knjigu u Norveškoj, vlada kupuje 1000 primjeraka (1500 ako je dječja knjiga) i šalje ih u knjižnice diljem zemlje. Na taj način država pomaže piscima da lakše dođu do publike i zarade, a pomaže i izdavačkoj industriji. Naravno, knjiga mora proći kontrolu kvalitete, pa nemojte misliti da možete objaviti baš sve.

——————–

Edgar Allan Poe predvidio je budućnost

Poe je 1838. godine  izdao pripovijetku “Doživljaji Arthura Gordona Pyma”, u kojoj Arthur bježi od kuće, ukrcava se kao slijepi putnik na brod i doživljava brojne avanture. Nakon divlje oluje samo je četvero članova posade preživjelo na malom splavu, a kako bi preživjeli odlučili su izvlačenjem osuditi jednog člana na smrt, pojesti ga i spasiti se od gladovanja. Ime osobe koju su izvukli, ubili i pojeli bilo je Richard Parker.

Što je tu čudno? To što se 1884. godine (znači godinu dana nakon što je knjiga objavljena), dogodio identičan događaj u kojemu su 4 člana posade preživjela potop na maloj splavi, te izvlačili imena i pojeli mornara po imenu Richard Parker.

Nakon spašavanja su tvrdili da nisu nikada pročitali Poeovu pripovijetku.

——————–

Najkraći telegram u povijesti

A, možda i najkraće dopisivanje ikada. Kada je 1862.g izdan roman “Jadnici”, Victor Hugo je bio na odmoru. Zanimajući se za reakcije čitatelja i kritike, poslao je izdavaču telegram koji je sadržavao samo jedan znak – ?

Izdavač mu je odmah vratio poruku koja se sastojala samo od -! To je značilo da je knjiga postigla uspjeh.

——————–

Tko sve ne voli “Rat i mir”?

Izjavite li u određenim literarnim krugovima da ne volite “Rat i mir”, vjerojatno će vas smatrati za primitivca. No, ni sam Tolstoj nije bio odveć lud za svojim djelom. U pismu prijatelju u siječnju 1871. godine Tolstoj je napisao kako je sretan što je završio s pisanjem i da više nikada neće napisati takvo pretenciozno djelo poput “Rata i mira”.

——————–

Alisa je bila stvarna osoba

Zapravo riječ je o djevojčici po imenu Alice Liddell, čija je obitelj bila u prijateljskoj vezi s autorom Lewisom Carrollom. Za vrijeme jednog putovanja brodom Alice je tražila Carrolla da joj ispriča priču jer joj je dosadno. Carroll je kasnije sve to zapisao i objavio.

I tako je nastala knjiga “Alisa u zemlji Čudesa”.

——————–

Najčitanije knjige na svijetu su…

Kažu da je “Biblija” na prvom mjestu, a da nakon nje slijede “Izreke i citati Mao Ce Tunga”, “Harry Potter”, “Gospodar prstenova”, “Alkemičar”, “Da Vincijev kod” i “Sumrak saga”.

Drugu najčitaniju knjigu na svijetu, “Harry Potter”, napisala je književnica, koja godinama nije mogla pronaći izdavača i koju su apsolutno svi odbijali. Nakon što je londonska izdavačka kuća napokon pristala izdati knjigu, urednik Barry Cunningham savjetovao joj je da pronađe posao, jer nema šanse da ikada nešto zaradi pisanjem dječjih knjiga.

 

 

————

Preveo, odabrao, svašta nadopisao i obradio: Nenad Grbac

————————

Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present

Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja autora knjige i autora stranice.