Pisci koje pamtimo samo po jednoj knjizi!

Postoje pisci koji su pisali malo i objavili samo jednu ili tek nekoliko knjiga. Postoje i pisci koji su pisali puno i objavili mnogo knjiga. No, nas ovom prilikom zanimaju pisci koje bez obzira koliko pisali pamtimo uglavnom po jednoj knjizi.

Knjiga koja je obilježila autora i ostala trajno upisana u kolektivno pamćenje

Ta jedna jedina knjiga koja može biti i najkvalitetnije autorovo djelo, no i ne mora na neki način obilježava autora i ostaje trajno upisana u kolektivno pamćenje običnog naroda. Upravo zbog toga velika većina ljudi koji nisu čitali to djelo ili su pročitali samo to djelo, na sam spomen tog autora izdvojit će upravo njegovo najpoznatije djelo.

I uzalud će poznavatelji napominjati…

I uzalud će poznavatelji koji su pročitali više knjiga istog autora napominjati da to možda i nije njegovo najbolje i najznačajnije djelo. Običan narod i priprosti neupućeni puk očito pamti samo jednu knjigu.


George Orwell je pisac koji je napisao knjigu po imenu “1984”

Recimo George Orwell je napisao niz značajnih knjiga. Prisjetimo se samo vrijednosti i značaja knjige po imenu “Životinjska farma”, no gdje god ga spomenuli uvijek će se netko prisjetiti slavne “1984”.


James Joyce je nešto pisao, no većina ga pamti samo kao autora “Uliksa”

Slična priča je i knjiga “Finneganovo bdijenje” Jamesa Joycea, o kojem je američki pisac, znanstvenik i profesor Joseph Campbell napisao posebni vodič za razumijevanje knjige. No ipak Jamesa Joycea će u kolektivnoj svijesti i ostati zauvijek upisan samo po svom monumentalnom remek-djelu, romanu “Uliks”, koji je pisao deset godina.


Za razliku od njih književnica Harper Lee je zaista napisala samo jednu knjigu

Nasuprot njima najlakše je postaviti Harper Lee, koja je s romanom “Ubiti pticu rugalicu” postigla svjetsku slavu. No usprkos tome, autorica je nakon toga odustala od pisanja, i to je dugo bilo njeno jedino objavljeno djelo.


Marcel Proust je pisac koji je napisao knjigu za koju svi znaju da je jedno od najdužih djela u književnosti, no rijetko tko ju je i pročitao

Marcel Proust napisao je mnoštvo knjiga, no svi će ga pamtiti isključivo po jednom od najdužih djela u književnosti, romanu u sedam tomova, “U potrazi za izgubljenim vremenom”. Kažu i da će oni najuporniji koji su pročitali taj opsežni roman, zauvijek ostati obilježeni duhom Proustove najpoznatije knjige.


 Boris Pasternak? Da li je to onaj pisac koji je napisao knjigu “Doktor Živago”?

Spomenimo i Borisa Pasternaka koji je 1917 napisao “Sestra moja, život”, nedvojbeno najutjecajniju zbirku poezije objavljene na ruskom jeziku u 20. stoljeću. Jeste li znali za to? Vjerojatnije je da niste i da njegovo ime povezujete s romantičnom tragedijom ‘Doktor Živago”, zbog koje je dobio i Nobelovu nagradu.


Sylviju Plath običan puk najčešće pamti po pjesmama, samoubojstvu i lijepom licu, a rijetki su oni koji znaju da je ona pisala i prozu

Sylvia Plath, američka književnica i pjesnikinja, zauvijek će ostati prvenstveno ‘pjesnikinja’, kojoj se pod pseudonimom Victorije Lucas dogodio odličan autobiografski roman “Stakleno zvono”. Sigurno je da možete nabrojati nekoliko naziva njenih pjesama, ali imena njenih proznih djela se sasvim sigurno ne možete sjetiti.


Pisac romana “Nevidljivi čovjek”, običnom puku je bio i ostao trajno nevidljiv

“Nevidljivi čovjek”, potresna je priča o mladom crncu, koja opisuje njegovo odrastanje u Harlemu i jedini roman Ralpha Ellisona objavljen za njegovog života. 1953. godine nagrađen je prestižnom nagradom National Book Award. Po mnogim uglednim književnim kritičarima, ovo djelo je među 100 najboljih knjiga svih vremena.

 

————

Napisao, uredio i obradio: Nenad Grbac

————————

Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present

Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja njenog autora.