Knjiga je umjetnička tvorevina koja je ujedno i „sredstvo zvučnog izraza (jer se zvukovi mogu kombinirati kao glazba bez značenja) i sredstvo kombinacije (jer se zvuk može percipirati i nezavisno o izvornoj shemi, kao što to biva kad čitamo prijevod).
Knjige su misli koje se zapisuju kako bi ostale trajno zabilježene!
“Veliku ulogu u izradi umjetničkih djela imaju tjelesni i umni rad. To znači da je pri izradi neke umjetničke tvorevine, odnosno knjige potrebno uložiti mnogo vremena u stvaranje na način da se promišljanjem dolazi do zaključaka i misli, koje se zatim zapisuju kako bi ostale trajno zabilježene.
Knjige nas obogaćuju!
Knjiga kao kulturno dobro služi kako bi obogatila i kulturu i svijest neke zajednice ili pojedinca. Kao takva, knjiga na mnoštvo načina utječe na svakodnevni život i obogaćuje čovječanstvo. U današnje vrijeme kada smo okruženi brojnim tehnologijama, kulturni i tehnički napredak knjiga sve više postaje sredstvo intelektualnog uzdizanja ljudi. Razvoj tehnologija omogućuje lakši pristup knjigama i njihovom sadržaju.
Nekad se knjigom služila samo bogata elita, a danas je knjiga javno dobro…
U prošlosti su se knjige proizvodile pisanjem rukom, a nakon toga štampanjem, te nisu bile lako dostupne kao danas. No s početkom masovne proizvodnje knjiga, znanje i informacije postale su javno dobro. Zahvaljujući izumu štamparije, zatim razvoju industrije knjige, uzmaku nepismenosti i kasnije razradi audio-vizualnih tehnika, ono što je bio karakteristični privilegij aristokracije prosvijećenih postao je kulturno zanimanje i pravo relativno otvorene građanske elite.
U današnje vrijeme knjige su rasprostranjenije nego ikad!
“U današnje vrijeme knjige su rasprostranjenije nego ikad. One su dostupne u brojnim oblicima. Osim u tiskanom obliku, postoje i digitalne i audio knjige, koje se mogu kupiti ili slobodno preuzeti putem interneta. One se mogu koristiti posredstvom računala, prijenosnih računala, ali i mobitela, takozvanih smartphona. Takav razvitak tehnologija i njihovih mogućnosti u području knjiga, pokazuje da su one kulturno dobro koje se upotrebljava svakodnevno u različite svrhe. Knjige kao kulturno dobro nužne su za razvitak čovječanstva jer prenose znanja i informacije prijeko potrebne u formiranju pojedinca koji mogu nastaviti s napretkom čovječanstva u informacijskom dobu.
Knjige koje su mijenjale svijet!
Knjige koje su mijenjale svijet i koje igraju veliku ulogu u svjetskoj povijesti su Biblija, Philosophiae Naturalis Principia Mathematica Isaaca Newtona, Galilejeva knjiga Discorsi e dimonstrazioni matematiche intorno a due nuove scienze attenenti alla meccanica, Darwinova knjiga Notebooks on the Transmutation of Species i naravno mnoge druge…
Knjiga koje se smatraju kulturnim dobrom Republike Hrvatske!
Primjeri knjiga koje se smatraju kulturnim dobrom Republike Hrvatske su “Misal po zakonu rimskoga dvora”, Judita Marka Marulića, Gundulićev “Osman”, “Vinodolski zakonik”, “Evangelistarium” i brojne druge knjige. Primjer knjiga koje su kulturno dobro Hrvatske, a ne nalaze se u Hrvatskoj su “Suze sina razmetnoga”, Ivana Gundulića čiji se jedini sačuvani primjerak prvoga izdanja nalazi u pariškoj Nacionalnoj knjižnici, “The New York Missal”, koji je nastao ili u okolici Zadra ili na Ličko – krbavskom području, “Misal kneza Novaka”, koji se nalazi u austrijskoj nacionalnoj knjižnici, “Mavrov brevijar”, pisan u Vrbniku na otoku Krku, a danas se nalazi u Arhivu sv. Petra u Rimu26 i druge.
—–
Napisao, uredio i objavio: Nenad Grbac
————————
Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present
Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja njenog autora.