Jim Morrison: Sloboda postoji

“Sloboda postoji”, je kratka pjesma. U njoj Jim Morrison postaje stvarno kontrakulturan (kontrakultura se radikalno suprotstavlja dominantnoj kulturi, vladajućemu poretku i sustavu vrijednosti).

Za razliku od većine drugih njegovih pjesama, ova pjesma ipak zagovara blagi oblik optimizma i podržava sve motive hipi pokreta. Moli nas da čitamo, govori nam da nam knjige i informacije daju slobodu, fizičku i duševnu, te izjavljuje da luđaci i dalje upravljaju svijetom.

On tvrdi da nas je sloboda pronašla, no da se trebamo probuditi i dati svoj doprinos kako bi svrgli sve one koje je on nazivao luđacima i podlacima na vlasti.

 


 

Sloboda postoji

Jeste li znali da sloboda postoji
u školskoj knjizi?
Jeste li znali da luđaci
upravljaju našim zatvorom
Unutar zatvora, unutar tamnice
Unutar bijelog slobodnog
protestantskog vrtloga

Smješteni smo strmoglavo
Na rubu dosade
Posežemo za smrću
Na kraju puta
Pokušavamo nešto
što nam se već dogodilo

 Jim Morrison

 


 

The Doors – Freedom Exists

———


 

Tko je bio Jim Morrison?

James Douglas “Jim” Morrison (Melbourne, Florida, 8. prosinca 1943. – Pariz, 3. srpnja 1971.), bio je američki glazbenik, najpoznatiji kao glavni vokal, pisac tekstova i glazbe te vođa američkog rock sastava The Doors.

Kao dijete, 1947. svjedoči prometnoj nesreći u pustinji u Novom Meksiku. Smatrao je da su duše mrtvih indijanaca “uskočile u njegovu”, te da su s njim ostale kroz cijeli njegov život. To ga uvjerenje neće napustiti do smrti, čak u pjesmi “Peace Frog” s albuma “Morrison hotel” opisuje to iskustvo.

Završio je školu George Washington u Alexandriji (Virginia) u lipnju 1961. godine. Prema riječima njegova profesora književnosti, Jim je čitao puno više od svih kolega u razredu, a njegov ukus bio je do krajnjih granica ekscentričan i izvan konvencija, pa često ni sam spomenuti profesor nije znao za djela o kojima Jim govori.

Kasnije se prebacio na državno sveučilište u Floridi koje je pohađao između 1962. – 1963. godine. U siječnju 1964. odlazi u južnu Kaliforniju. Tamo započinje studirati kinematografiju na UCLA-u, koju je završio do kraja i upoznaje klavijaturista Raya Manzareka. Manzarek je tada svirao u blues grupi “Rick and the Ravens”. Budući da je Manzarek bio oduševljen Morrisonovm pjesmom “Moonlight Drive” njih dvoje formiraju Doorse. Pridružuje im se na bubnjevima John Densmore, a na njegov nagovor mjesto gitariste dobiva Robbie Krieger.

Morrison nije znao svirati niti jedan instrument, ali je komponirao tako što bi već u “glavi” imao melodiju za svoj tekst. Osim što je bio pjevač The Doorsa, bio je autor nekoliko knjiga poezije, dokumentaraca, kratkog filma i ranog muzičkog video spota za pjesmu “The Unknown Soldier”. Što se tiče ljubavnog života, Jim Morrison bio je apsolutni seks-simbol zbog svoje tzv. neodoljive karizme, ali u njegovom srcu jedino značajnije mjesto imala je Pamela Susan, njegova dugogodišnja ljubav, kojoj je čak i posvetio svoju knjigu poezije “Divljina”. Njihova veza nije bila pošteđena turbulencija, pa je često bila na rubu između ludila i izopačenosti.

Kad su jednog rock kritičara upitali zašto on tako smjelo tvrdi da su Doorsi bolji od svih drugih bendova, on je mrtav hladan odgovorio, možete slobodno uzeti 15 njihovih najvećih hitova i izbrisati ih, a ostatak će još uvijek biti jednako impresivan.

Morrison često i spontano glasno meditira, izvikuje kletve, bogohuljenja, bestidne riječi. Njegov koncertni nastup pravi je šok za sve zagovornike američke vojne intervencije u Vijetnamu. Iako mu je otac bio admiral američke ratne mornarice Lizard King (kralj guštera), se nije libio suprotstaviti američkom bezumlju i vojnim intervencijama u Koreji i Vijetnamu.

Morrison je umro na adresi 17 Rue Beautrellis, a pokopan je na najljepšem pariškom groblju Pére Lachaise. Njegov je grob danas mjesto hodočašća mnogih ljudi, starih i svih novih fanova.

 

 

——–

Napisao, uredio i obradio: Nenad Grbac
———————————–

Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present

Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja njenog autora.