Bilo je to 1943 godina. Diljem svijeta bjesnio je Drugi svjetski rat, a Cleve Cartmill je imao sjajnu ideju o znanstveno fantastičnoj priči.
Zanimanje – pisac
Nakon što je promijenio nekoliko poslova, 36-godišnji Cleve Cartmill, živio je kao pisac. Njegovo najranije djelo pojavilo se na stranicama legendarnog izdanja fantasya iz 1940-ih, Unknown Worlds. Danas se mnogi njegovi doprinosi ovom časopisu, osobito kratki romani “Hell Hath Fury” i “A Bit of Tapestry” smatraju remek-djelima.
No, povijest će ga pamtiti…
No, povijest će ga najviše pamtiti po onom što se danas naziva “Cleve Cartmill afera”, odnosno činjenice da je njegova priča iz 1944. “Deadline”, privukla pažnju FBI- a zbog detaljnog opisa nuklearnog oružja sličnog onome koje je u to vrijeme razvijao tajni projekt Manhattan.
Kako napisati priču o oružju tako moćnom da može izbrisati tisuće i tisuće ljudi?
Cleve koji je bio zbog zdravstvenih problema bio oslobođen vojne obaveze je radio kao pisac i poželio ispričati priču o super bombi, oružju tako moćnom da može izbrisati tisuće i tisuće ljudi. Kad je ideju za tu priču iznio Johnu Campbellu, uredniku Astounding Science Fiction, otkrio je da njegova ideja ipak nije posve originalna. Urednik Campbell nije samo uređivao svoj časopis, nego je čitao je i znanstvene časopise, pa je znao da znanstvenici očekuju velika dostignuća vezana iz istraživanja raspada atoma. U stvari, on je nagađao da bi znanstvenici uskoro mogli napraviti bombu koja bi mogla “opuhati otok ili dio kontinenta, s planeta zemlje”.
Ne znam al možda bi bilo dobro da se ta priča zbiva na nekom drugom planetu!
Campbell je sugerirao Cartmillu da svoju priču za svaki slučaj postavi na neki drugi planet. Inspiriran, odgovorom urednika Cartmill je napisao “Deadline”, kratku priču gdje agent “Seilla” mora zaustaviti aktivaciju bombe koja bi mogla uništiti svijet. Tijekom pisanja, Cartmill je bio u stalnom kontaktu s urednikom, tražeći savjete o tome na koji način bi mogla raditi atomska bomba i koliko bi razorni njeni učinci mogli biti.
Čitatelji je nisu previše zapazili, no tajne službe – jesu
Priča “Deadline”, je objavljena u ožujku 1944 i nije bila naročito zapažena. Međutim, netko u vojnoj obavještajnoj službi očito je čitao i znanstvenu fantastiku jer su se nedugo nakon objave priče “Deadline”, u uredu urednika Johna Campbella pojavila dva FBI agenta koje su tražili sve podatke o priči i naročito njenom autoru.
Pisci, urednici ili možda ipak možda samo Hitlerovi špijuni?
Uskoro je postalo jasno da sumnjaju da su Cartmill, a možda i Campbell, neprijateljski agenti koji su primili povjerljive informacije od drugog agenta i koji koriste stranice časopisa kako bi prenijeli te informacije Hitlerovom Trećem Reichu. Dapače, agenti su otkrili da su i Campbell i Cartmill imali sumnjive veze s trojicom muškaraca, od kojih su dvojica radili na istraživanju u Philadelphia Naval Yardu i koji su možda mogli nešto saznati od nekoga o istraživanjima o pravoj atomskoj bombi na kojoj su američke vlasti već uvelike radile.
Vlast nikad ne spava, nitko nije nevin i svi su uvijek sumnjivi!
Zabrinuti zbog navodnog curenja informacija, federalci su istraživali i pisca Cartmilla i urednika Campbella. Iako je urednik objasnio da je sam shvatio i predvidio način rada atomske bombe, vlast je bila skeptična. Stavili su i urednika i pisca pod nadzor, istraživali Cartmillove prijatelje (kao što su Robert A. Heinlein i Isaac Asimov), pa čak i regrutirali neke zaposlenike časopisa kao špijune kako bi mogli pratiti što Cartmill i Campbell rade.
Ipak i samo velika slučajnost, no ne objavljuj više priče o atomskom oružju!
Na kraju, Odjel rata složio se da je Priča “Deadline” i opis atomske bombe koji se u njoj nalazi ipak bio samo velika slučajnost, no za svaki slučaj su zatražili od Campbella da prestane objavljivati priče o atomskom oružju.
A, onda su dana 6. i 9. kolovoza 1945. eksplodirale bombe u Hirošimi i Nagasakiju
A, onda su dana 6. i 9. kolovoza 1945. eksplodirale atomske bombe u japanskim gradovima po imenu Hiroshima i Nagasaki. Bombardiranje je odobrio predsjednik SAD-a Harry S. Truman, a izvelo ga je Ratno zrakoplovstvo SAD-a. Tom prilikom je po prvi put u povijesti u ratu upotrijebljeno nuklearno oružje. Sam čin i danas je kontroverzan, iako je njime 2. svjetski rat priveden kraju.
Napisao, uredio i obradio: Nenad Grbac
Video prilog – Hirošima – Pad bombe – BBC
Nismo pronašli nikakav podatak o tome što su o ostvarenju svoga ružnog sna, eksploziji atomske bombe u japanskim gradovima po imenu Hiroshima i Nagasaki mislili pisac Cleve Cartmill i urednik John Campbell, no svu tragediju koja se je tog dana dogodila možda nam najbolje može predočiti ovaj video zapis, odnosno BBC-jeva rekonstrukcija događaja, prije i nakon eksplozije atomske bombe u Hirošimi.
Posebna napomena: Ne preporučujemo gledanje ovog video zapisa ljudima koji imaju problema sa zdravljem i bolestima srca.
—————
Napisao, uredio i obradio: Nenad Grbac
————————
Sva prava i Copyright : Nenad Grbac & Impero present
Sadržaj ove stranice nije dopušteno ni kopirati, ni prenositi u drugim medijima, bez odobrenja njenog autora.